Hevea (Hevea brasiliensis, rubber wood, eco-wood, malajský dub) je světlé tropické dřevo, které se svými vlastnostmi a vzhledem podobá dubu (proto je název malajský dub). Pěstuje hlavně se především jako přírodní zdroj kaučuku. Po třiceti až padesáti letech však stromy přestávají produkovat latex na ekonomicky využitelné úrovni. Takové plantáže se proto pokácejí a připraví se na osázení novými rostlinami. Dřevo z těchto stromů se používá k výrobě celé řady nabytkářských produktů včetně dřevěných schodišť a podlah. Protože se plantáže systematicky obnovují každých 25-30 let, představuje dřevo z jejich pokácených stromů trvale obnovitelný zdroj.

HEVEA – ekologický materiál

Hevea je dlouholetým stromem s obecně kladným vlivem na životní prostředí. Pěstování meziplodin pod kaučukovníky přispívá ke stabilizaci často porušeného zachytávání vody. Existující plantáže jsou významným místem akumulace uhlíku, neboť představují přibližně jednu čtvrtinu všech stromových plantáží v tropech.

HEVEA – ekonomický materiál

Ekonomicky dostupné množství kaučukovníkových kmenů, které mohou být v krátké době sklizeny, je ekvivalentní množství přirozeného tropického dřeva, které se ročně získá z plochy zhruba 0,6 milionu ha. Použítím této dřeviny pomáháme zabránit nekontrolovatelnému kácení a likvidace tropických pralesů na naší planetě a tak přispíváme k jejich zachování .

Plocha světových kaučukovníkových plantáží se odhaduje na 9 milionů hektarů, z nichž 90% se nachází v Asii, 6 % v Africe a 3 % v Latinské Americe. Hlavními producenty kaučuku jsou Thajsko, Malajsie, Vietnam a Indonésie, které společně vlastní 74 % celosvětové plochy kaučukovníkových plantáží.

Stávající plantáže jsou schopny v krátké době vyprodukovat asi 39 milionů krychlových metrů dřeva ročně; z tohoto množství by mohlo být zhruba 10,7 milionů krychlových metrů ve formě kmenů. Současný průmysl zpracovává asi 4,5 milionu metrů krychlových za rok.

Další informace o dřevině Hevea brasilienisis:

Využití dřeviny Hevea