Hevea (Hevea brasiliensis, , rubber wood, eco-wood, malajský dub) je vlastně kaučukovník. Pěstuje se především jako přírodní zdroj kaučuku.

Životnost Hevea

Za 30-50 let však stromy přestávají produkovat latex na ekonomicky využitelné úrovni. Takové plantáže se proto pokácejí a připraví se na osázení novými rostlinami. Dřevo z těchto stromů se používá k výrobě celé řady nábytkářských produktů včetně dřevěných schodišť a podlah. Protože se plantáže systematicky obnovují každých 25-30 let, představuje dřevo z jejich pokácených stromů trvale obnovitelný zdroj.

Hevea a životní prostředí

Hevea je dlouholetým stromem s obecně kladným vlivem na životní prostředí. Pěstování meziplodin pod kaučukovníky přispívá ke stabilizaci často porušeného zachytávání vody. Existující plantáže jsou významným místem akumulace uhlíku, neboť představují přibližně jednu čtvrtinu všech stromových plantáží v tropech.

Hevea s mnohonásobným přínosem

Ekonomicky dostupné množství kaučukovníkových kmenů, které mohou být v krátké době sklizeny, je ekvivalentní množství přirozeného tropického dřeva, které se ročně získá z plochy zhruba 0,6 milionu ha. Použitím této dřeviny pomáháme zabránit nekontrolovatelnému kácení a likvidace tropických pralesů na naší planetě a tak přispíváme k jejich zachování.