Podlahy z masivu vynikají přírodním, hřejivým vzhledem, díky kterému získá interiér na domácí atmosféře. Díky schopnosti dobře přijímat a vydávat vlhkost pomáhají udržovat stabilní klima v místnosti. Dřevěné podlahy jsou příjemnější na došlapování a chrání naše šlachy a svaly. V neposlední řadě lépe tlumí hluk a nárazy.

Podlahová prkna

Materiálem pro výrobu dřevěných podlah jsou podlahová prkna, někdy také podlahovky, palubky, podlahové palubky. Většinou je však používán pojem dřevěné parkety. Jde o speciálně upravené dřevěné desky z masivního dřeva, které do sebe navzájem zapadají.  Jejich vrchní plocha je upravena do hladkého povrchu.

Dřevo pro dřevěné podlahy

Pro výrobu dřevěných obkladů a podlah se používají různé dřeviny. Například norský smrk nebo borovice, sibiřský modřín, americký ořech, kanadský javor, americká třešeň, nebo severoamerické dřevo douglasie. Nejčastějším materiálem pro výrobu dřevěných podlah je dub. Dubová podlaha je sice kvalitní, avšak velmi drahá. Alternativou dubu může být i exotické dřevo Hevea, které má podobné vlastnosti a je přitom o polovinu levnější.

Impregnace pomocí speciálního oleje odpuzuje špínu, zdůraznění strukturu dřeva a zachová otevřený a dýchající povrch dřeva. Ošetření lakem navíc oproti impregnaci pomůže lépe odolat nečistotám, ochrání podlahu proti mechanickému opotřebení, uchrání podlahu před UV zářením, čímž se zvýrazní přirozená barva dřeva.

 

Proč podlahu z masivu