Při projektu a následné stavbě domu se stavebník musí často rozhodovat, jaký druh konstrukce schodiště použije. Někdy mu je architektem bez výběru navržena železobetonová konstrukce, kterou když stavebník spatří během stavby, je otřesen. Tehdy už bývá často pozdě, a proto je třeba schodišti věnovat pozornost již při projektu. Přitom schodiště je dominantou domu či bytu, proto by mělo být elegantní a správně řešené.


Schodiště je místo, kde se stává nejvíce úrazů, proto by mělo mít správnou geometrii přechodu. Třeba si uvědomit, že schodiště je dominantou celého domu. Je to nábytek, který se dělá na celou životnost domu a není snadno vyměnitelný jako například sedačka. Měl by být dokonalý v každém detailu a hlavně by přechod schodištěm měl být pohodlný a bezpečný.

Proč upřednostnit točité schodiště před betonovým schodištěm? Z několikaleté praxe můžeme potvrdit, že pro zákazníka má točité schodiště více výhod:

  • Cenově výhodnější – Pokud sečteme cenu betonování a cenu obkladu schodišť, zjistíte, že celková cena točitého schodiště se zábradlím je nižší.
  • Pohodlnější – Je důležité, aby schodiště bylo navrženo a vyrobeno podle pravidel pro pohodlný krok, u železobetonových schodišť v 95% případů je špatně navržena geometrie schodiště. Zvláště se to projevuje v přechodu zatáčkou. Pokud je špatně navržena geometrie, je přechod schodištěm doslova nepříjemný až nebezpečný. Také bývá problém s výškami při přechodu prvního stupně a podlahy, a posledního stupně a podlahy. Následné odsekávání a dobetonování vyžaduje další nemalé finance.
  • Krásnější – U točitého schodiště nejste ničím limitováni, pouze rozměry otvoru. Dají se tvořit různé nášlapy a přechody, kombinace materiálů. Udělat detailně propracované spoje, přechody zábradlí a schodiště, ozdobné nástupy a ohyby. Můžete si vytvořit schodiště tvarově i designově podle Vašich představ, neomezeně od podkladní konstrukce. Točité schodiště působí vzdušně a nerušivě, a je krásné z každého pohledu. I ze spodní strany.
Interiérové točité schodiště